• Historia szkoły

Szkołę powszechną w Modliszewicach oddano do użytku po wyzwoleniu Polski na miejscu obecnego biurowca ŚODR-u. Ta, do której uczęszczały wcześniej dzieci, zlokalizowana była w sąsiedniej wsi, w Sierosławicach i spłonęła we wrześniu 1939 r. Kierownikiem szkoły został długoletni nauczyciel Franciszek Gasiński. W budynku było 5 sal lekcyjnych, nie było kancelarii, pokoju nauczycielskiego ani sali gimnastycznej. Szkoła nie posiadała żadnych pomocy naukowych. Zorganizowaną wkrótce bibliotekę umiejscowiono w przedsionku.
        Na początku szkoła liczyła 150 uczniów. W kolejnych latach przybywało ich i nie mieścili się w małych pomieszczeniach. Mieszkańcy wsi wraz z kierownikiem Gasińskim zaczęli usilnie zabiegać o budowę nowego lokum dla dzieci. Na skutek ich działań wydzielony został plac z ziemi należącej do PGR i nastąpił okres wzmożonej pracy przy budowie nowej szkoły. Duży wkład w budowę wnieśli mieszkańcy Modliszewic wraz z panem Franciszkiem Gasińskim. 22.VII.1961 r. naszą miejscowość upiększyła nowo wybudowana szkoła. Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele władz oświatowych i terenowych, mieszkańcy Modliszewic i okolicznych wsi. Nadszedł czas na wyposażenie jej w pomoce naukowe.

W sierpniu 1961 r. zmarł nagle zasłużony pedagog Franciszek Gasiński.
        Za pracę i serce, jakie włożył w budowę i nauczanie dzieci odwdzięczono mu się nazwaniem ulicy jego nazwiskiem. Dzisiaj ulica, przy której stoi szkoła nazywa się ulicą Franciszka Gasińskiego. Nowi gospodarze przystąpili do zagospodarowania trenu przyszkolnego wykonując szeroki chodnik, rabaty i trawniki. Młodzież posadziła drzewka wzdłuż ogrodzenia, plac ozdobiły krzewy czarnej porzeczki
        i jabłonie. Przez wiele lat w budynku szkoły mieściła się Zasadnicza Szkoła Rolnicza i Wieczorowe Technikum Rolnicze. Aktualnie, po wielu pracach remontowo-modernizacyjnych szkoła posiada funkcjonalnie urządzone pomieszczenia dydaktyczne, pracownię komputerową, dobrze wyposażoną bibliotekę, salę gimnastyczną i boisko wielofunkcyjne.

W 2011 r. Szkoła Podstawowa w Modliszewicach uroczyście obchodziła 50-lecie swojej działalności.

Obecnie Szkoła Podstawowa w Modliszewicach posiada funkcjonalnie urządzone pomieszczenia dydaktyczne, świetlicę, pracownię komputerową, dobrze wyposażoną bibliotekę, nowoczesną halę sportową oraz boisko wielofunkcyjne.

Od 2009 roku działa przy szkole Punkt Przedszkolny dla dzieci 3-5 letnich.