• KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

• „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, poświęcony tematyce ekologicznej, którego  organizatorem jest marka Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 5 milionów dzieci.
        W tym roku nasze przedszkole już po raz drugi uczestniczyło w realizacji XIII edycji programu. Nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć
        o środowisko naturalne, dowiedziały się jakie są podstawowe zasady ekologii, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z aktywności ruchowej.

• „Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”

Na ostatnich zajęciach realizowanego w naszym przedszkolu programu edukacyjnego: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, dzieci spotkały się z Panią Marchewką, która przekazała ciekawe informacje na temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki, dowiedziały się m. in. co oznacza pojęcie: „odżywianie”, jak skomponować pełnowartościowy posiłek, dlaczego ważne są owoce i warzywa, co szczególnego ma        w sobie marchewka oraz co może być porcją warzyw i owoców i ile należy ich dziennie spożywać. Był nawet wywiad z Panią Marchewką.

Teraz już wiemy dlaczego KUBUŚ, nasz przewodnik po programie: „Kubusiowi Przyjaciele Natury” tak bardzo lubi pić sok marchewkowy.

• Dbamy o naturę!!!

Wykonujemy torby na zakupy „EKO” ze starych zniszczonych koszulek.

Idziemy na zakupy.

• „Dbamy z Kubusiem o aktywność fizyczną”.

• Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego”.

22 kwietnia w przedszkolu obchodzony był Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu przedszkolaki zorganizowały akcję: „Sprzątania terenu nieopodal lasu”. Na koniec ogłoszonej akcji z materiałów przyniesionych do przedszkola wykonały własnoręcznie makietę lasu.

Do wykonania makiety lasu , dzieci wykorzystały odpady, z których można zrobić coś nowego, jak na przykład rolki po papierze toaletowym. Przydały się także okazy przyniesione z lasu, jak: mech czy zielone gałązki drzew.

Grupa: „Biedronek”.

Grupa: „Słoneczek”.

• 3. Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę i energię).

Przedszkolaki dowiedziały się od Kubusia, przewodnika po programie edukacyjnym: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”:

1. do czego potrzebne jest powietrze.
        2. co sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone i co robić, aby zmniejszyć jego zanieczyszczenie.
        3. dlaczego woda jest ważna i jak ją oszczędzać.
        4. jak woda trafia do naszych kranów?
        5. skąd bierze się prąd i do czego go używamy oraz jak go oszczędzać?

Zabawa: „Wiatraki”, które produkują energię odnawialną.

Skąd bierze się prąd? – doświadczenie.

• 2. Dbam o środowisko i oszczędzam pieniądze.

Na kolejnych zajęciach przedszkolaki z grupy „Biedronek” i „Słoneczek”, razem         z Kubusiem, bohaterem programu, dowiedziały się, jaki wpływ ma zachowanie ekologiczne na oszczędzanie pieniędzy, w jaki sposób nie marnować jedzenia, oraz jak oszczędzać pieniądze. Zajęcia zakończyły się wykonaniem z materiałów recyklingowych, pracy technicznej, jaką była skarbonka. Każdy przedszkolak mógł zabrać wykonaną przez siebie świnkę – skarbonkę do domu, aby wrzucać do niej zaoszczędzone pieniążki.

• KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY -program ekologiczny

1. „DBAM O ZWIERZĘTA I ROŚLINY - NAWET TE NAJMNIEJSZE”.

Na pierwszym spotkaniu z Kubusiem, dzieci dowiedziały się, jakie działania należy podjąć, aby zostać „KUBUSIOWYM PRZYJACIELEM NATURY”, co to jest natura, jak należy dbać o rośliny oraz jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie, nawet te najmniejsze.

Sadzimy nowe drzewka i kwiaty oraz dokarmiamy zimą ptaki.