• Innowacja Pedagogiczna 2016-2019 Archiwum

      • Zdjęcia dotyczące zajęć innowacyjnych znajdują się w galerii zdjęć.

        INNOWACJA PEDAGOGICZNA:

        „KOLOROWE SMAKI LUBIĄ

        PRZEDSZKOLAKI”.

          Przedszkole ma ogromny wpływ na kształtowanie się postaw prozdrowotnych.

        Dlatego niezmiernie ważne jest to, co oferuje dziecku w zakresie edukacji zdrowotnej. Podejmowane działania powinny w dłuższej perspektywie wzbogacić wiedzę dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcić u nich  postawę „prozdrowotną”, umożliwić nabycie określonych umiejętnościoraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higienicznych i zdrowotnych. Przedszkole powinno stanowić formę wsparcia dla rodziny
        w propagowaniu prozdrowotnego stylu życia, utrzymaniu i poprawie zdrowia oraz w ustaleniu kierunków działań w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zaburzeń. Wzajemna współpraca obu środowisk sprzyja dobremu samopoczuciu i przekłada się na sukces edukacyjny dziecka.

        Przedszkole promujące zdrowie powinno dążyć do:

        - zapewnienia wysokiej jakości edukacji zdrowotnej i sprawdzania ich efektów.

        - tworzenia atmosfery wzajemnego zaufania, szacunku, empatii i współpracy.

        - praktykowania zachowań prozdrowotnych w czasie pobytu dziecka w przedszkolu i zachęcania ich rodziców do kontynuowania tych zachowań w domu.

        - zapewnienia zdrowego żywienia z uwzględnieniem rozwijania u dzieci preferencji żywieniowych zgodnie z ich potrzebami.

        - zapewnienia dzieciom odpowiedniego rytmu aktywności w przedszkolu z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.

        - wzmacniania kondycji fizycznej przedszkolaków przez zapewnienie spontanicznej aktywności fizycznej i zorganizowanie zajęć ruchowych.

        - rozwijania umiejętności życiowych – osobistych i społecznych, dostosowanych do możliwości rozwojowych dzieci.

        Przedszkole promujące zdrowie współpracuje z rodzicami dzieci i wspiera

        ich kompetencje wychowawcze i zdrowotne.

             Rodzice, dzieci w wieku przedszkolnym stanowią grupę „łatwo dostępną”
        i większości umotywowaną do współpracy z przedszkolem. W podstawie
        programowej wychowania przedszkolnego zwrócono uwagę na współpracę

        z rodzicami i dlatego przedszkole powinno:

        - budować partnerskie relacje z rodzicami.

        - włączać rodziców do projektów promocji zdrowia.

        - oferować im różne formy rozwijania ich umiejętności wychowawczych 
         i kompetencji dla zdrowia.

        Udział przedszkola w edukacji rodziców może mieć istotne znaczenie dla zdrowia ich samych, zdrowia i kariery szkolnej ich dzieci.
         Edukacja zdrowotna w wieku przedszkolnym powinna być łącznikiem pomiędzy wiedzą i doświadczeniem dziecka wyniesionym z domu, a tym co powinno znać i umieć oraz zrozumieć, kiedy wkroczy w dorosłe życie. Swoim zakresem obejmuje profilaktykę  wraz z edukacją prozdrowotną oraz kształtowanie czynnych postaw  wobec zdrowia, higieny i sprawności ruchowej.
        Oprócz zamierzonych działań dydaktyczno – wychowawczych równie ważne są „sytuacje zdrowotne” w przedszkolu,  w których nauczyciel jest wzorcem. Dużą rolę odgrywa środowisko przedszkolne i lokalne oraz specjaliści zapraszani do placówki.
        Promocja zdrowia jest nowym spojrzeniem na edukację, a szczególnie
        na wychowanie w aspekcie zdrowotnych oddziaływań i zdrowotnych skutków. Jest problemem świadomości nauczycieli i rodziców, edukacją do niej, świadomym wspieraniem zdrowia i zrównoważonego rozwoju dziecka – zarówno własnego, jak  i powierzonego naszej opiece. Wszyscy więc powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż tylko świadomość skutków może zapobiegać. Dlatego też należy budować promocję zdrowia i profilaktykę „aby po pierwsze nie szkodzić” – w wychowaniu i nauczaniu, na wszystkich jej szczeblach, ale przede wszystkim w najwcześniejszym dzieciństwie, kiedy to budują się fundamenty dziecka „na całe przyszłe życie”.

         

        Opis innowacji.

         Innowacja pedagogiczna: “Kolorowe smaki lubią przedszkolaki” jest opracowana zgodnie z założeniami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z dnia  30 maja 2014 r. w myśl, której ,,celem wychowania przedszkolnego jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach, kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej
        do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także
        do łagodnego znoszenia stresów i porażek (...).
        Miejscem wprowadzenia innowacji jest Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej  w Modliszewicach.
          Innowacja jest kierowana bezpośrednio do grupy dzieci 3 – 4 i 5 letnich,ale pośrednio również  do rodziców i szerokiego otoczenia dziecka: nauczyciela, pracowników obsługi i kuchni szkolnej,  dla których ważne jest zdrowie i zdrowe odżywianie dzieci.
        Innowacja ma być pomocą dla nauczyciela oraz rodziców, jak planować i przeprowadzać z dziećmi zajęcia o jedzeniu i odżywianiu się. Będzie realizowana z pomocą personelu przedszkola, działającego w szkole wolontariatu - Klubu 4H (do którego należą dzieci z klas starszych szkoły podstawowej), zaproszonych osób ze środowiska lokalnego
        a także z pomocą rodziców i dziadków dzieci uczęszczających do przedszkola.

           Powodem powstania programu była codzienna obserwacja dzieci podczas posiłków, jakim było drugie śniadanie w przedszkolu, przygotowane przez rodziców w domu. Słodkie napoje, ciasteczka, batoniki to w wielu przypadkach główne produkty jakimi żywiły się dzieci w ciągu dnia. Gdzie miejsce na witaminy i produkty wysokowartościowe? Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców na temat: ,,Dieta przedszkolaka”, wynikło, że większa grupa dzieci odżywia się źle.
        W diecie dziecka przeważają słodycze, pokarmy z zawartością cukru, słodkie napoje, mało nabiału, ciemnego pieczywa, warzyw i owoców.
        Niestety nasze pociechy nie potrafią same określić, co jest dla nich dobre i wybierają pożywienie, które w ich mniemaniu jest smaczne. Brak wiedzy w temacie zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest otyłość, która stała się groźną chorobą dzisiejszych czasów.
        Myślą przewodnią  programu jest nauczenie dzieci poprzez zabawę, jak jeść i co jeść. Program obejmuje cykl  20 zajęć, przypadających na rok szkolny 2016/2017, odbywających się dwa razy w miesiącu, podczas których dzieci będą brały czynny udział w przygotowywaniu zdrowych potraw. Program ma na celu zwrócenie uwagi na jakość jedzenia oraz jego rolę dla zdrowia i edukacji dzieci,  ma charakter otwarty - jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań dzieci. Zaproponowane treści w programie innowacyjnym są dostosowane do możliwości intelektualnych dzieci.
        Do każdych zajęć przygotowany zostanie scenariusz, w którym zawarte będą niezbędne treści dotyczące zdrowia, żywienia i wiedzy przyrodniczo-społecznej. Scenariusze mogą być wykorzystywane w całości lub być inspiracją dla kreatywnego nauczyciela do poszukiwania własnych rozwiązań. Podczas zajęć dzieci nauczą się jak komponować zdrowe i smaczne posiłki, poznają piramidę żywienia, dokładnie owoce i warzywa oraz wszelkie składniki odżywcze takich produktów jak mleko, zboża, zioła, a także ryby i orzechy, które są ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 - potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
         Program uświadomi dzieciom, że same mogą decydować, czy chcą jeść zdrowo oraz przekonają się, iż gotowanie jest łatwe i przyjemne. Opanują także technikę prawidłowego jedzenia, bezpiecznego posługiwania się sztućcami, przezwyciężania uprzedzeń do potraw, a także higienę spożywania produktów, nakładania potraw, samodzielnego wykonywania posiłków. Poznają zasady nakrywania i podawania do stołu jedzenia, sposobu ułożenia sztućców, serwetek. Takie umiejętności należy rozwijać i doskonalić w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu. Ważne jest, aby przedszkolaki znały i stosowały zasady właściwego spożywania posiłków, wspólnie z rówieśnikami w przedszkolu, ale też w domu z rodziną - przy stole, a nie przed telewizorem! Innowacja umożliwia, nauczenie dzieci pracy w grupie, podziału obowiązków i dogodnego rozplanowania czasu potrzebnego do przygotowania potrawy.     Ważne jest także większe uświadomienie rodziców w zakresie zdrowego odżywiania, poprzez przekazanie im odpowiedniej wiedzy w kontaktach indywidualnych, spotkaniach  z  ekspertami, zamieszczanie informacji w ,,Kąciku dla rodziców” na tablicy holu szkolnego oraz umożliwienie obserwacji zajęć podczas, których będą mogli zobaczyć jak ,,gotują” ich pociechy, co będzie celem naszych działań.

                                                                                                        Florczyńska Edyta

                                                                                                               Olczyk Monika


        ROK SZKOLNY 2018 / 2019

         


        „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

         

             W pierwszych dniach jesieni w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte z okazji: „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola bawiły się wspólnie z rodzicami. Wesołe zabawy
        z ziemniakami rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji przyrody. Po dawce wiedzy na temat budowy, wartości odżywczych, nazwy i sposobów wykorzystania ziemniaków, wszystkie dzieci weszły w rolę roztańczonych kartofelków. Przygotowane zostały konkurencje tj.: „sadzenie i zbieranie ziemniaków”, slalom „z gorącym ziemniakiem
        na drewnianej łyżce”, rzut ziemniaka do wiaderka oraz wyścig drużyn: „kto szybciej zbierze ziemniaki”.
        W konkurencjach brali udział także rodzice, rywalizując między sobą w wyścigu w workach na ziemniaki

        oraz w obieraniu ziemniaka „na najdłuższą obierkę”.

        Po odbytych konkurencjach atrakcją były wspólne zabawy ze śpiewem oraz improwizacje ruchowe do znanych piosenek o jesieni. Odbyły się także zajęcia artystyczne: „Ziemniaczane Stworki”. Rodzice wspólnize swoimi dziećmi wyczarowali fantastyczne prace. Przedszkole ozdobiły niepowtarzalne zwierzątka oraz piękne i kolorowe stworki
        z ziemniaków. Dorośli jak i ich dzieci wykazali się niesamowitą kreatywnością jak i pomysłowością.

        Nie tylko oczami można było podziwiać naszą ziemniaczaną atmosferę. Apetyczny zapach, rozchodzący się po sali jednoznacznie przypomniał wszystkim, że na drugie śniadanie będą bezy i spirale ziemniaczane, przygotowane przez mamę 3 letniego Antosia Jarosa, p.Agnieszkę, mamę 4 letniej Lenki, p. Lucynę Szewczyk oraz mamę 3 letniej Lenki,

        p. Anię Kijewską. Były przepyszne, za co bardzo dziękujemy!!!!!!!!!

         

        Do obejrzenia zdjęć z zajęć zapraszamy do galerii.

         


         

        Szukamy owoców leśnych.

        Wycieczka do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Niekłaniu.

        Spotkanie z leśniczym, panem Danielem.

         

         

           9 października przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Gospdarstwa Szkółkarskiego w Niekłaniu, na spotkanie
        z leśniczym. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym spacerom. Wszyscy byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało pogoda nam sprzyjała, a las o tej porze roku był przepiękny. Jesienne drzewa obfitowały w mozaikę najróżniejszych barw i odcieni. Leśniczy, pan Daniel opowiedział dzieciom wiele ciekawostek, jakie kryje las.
        Ukazał fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych.  Dowiedzieliśmy się m. in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów, poznaliśmy także nazwy owoców leśnych, które są źródłem cennych witamin.

        Dzieci zobaczyły miejsce w drzewie , w którym zadomowiły się dzikie pszczoły. Pan leśniczy opowiedział o najstarszym sposobie hodowli pszczół, czyli bartnictwie. Poznały niebezpieczeństwa jakie mogą niszczyć las tj. pożar, zanieczyszczanie lasu śmieciami.

        Przedszkolaki spacerując i słuchając opowieści pana leśniczego zbierały do kącika przyrody „skarby”, które Pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, mech a nawet kawałki kory.

         Wyjątkowym i najciekawszym miejscem do zwiedzenia były Skałki Piekło, które były dosyć wysokie a pomiędzy nimi znajdowały się niewielkie jaskinie. Dzieci mogły na nie wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

        Kolejnym punktem wycieczki był słodki poczęstunek przygotowany przez p. Kasię i leśniczego p. Daniela oraz wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

        Na koniec dzieci udały się na plac zabaw, gdzie poznały dinozaura, mogły zamienić się w zwierzęta leśne, wejść na leśną wieżę obserwacyjną, zobaczyć prawdziwy paśnik (stołówkę dla zwierząt) oraz układać z drewnianych tabliczek budowę drzewa i odgadywać nazwy ptaków, roślin i zwierząt.

         Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej i malowniczej przyrody leśnej.

         

         Bardzo dziękujemy leśniczemu p. Danielowi Bogackiemu za mile spędzony czas oraz za pełne wrażeń spotkanie
        i obiecujemy, że na pewno do pana jeszcze wrócimy !!!!!!!!!!!!!!!

         

        Chcieliśmy także podziękować rodzicom 3 – letniej Zuzi, państwu Katarzynie i Pawłowi Strzelczykom za wielkie zaangażowanie w zorganizowaniu wycieczki. Bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!

         


         

        Dzień Marchewki”.

        Robimy sałatkę warzywną z dodatkiem marchewki.

         

        Dawno temu, choć nikt o ty nie wie,

        Marchewka rosła na drzewie,

        A że tak wysoko rosła –

        Była okropnie wyniosła.

         

        O kapuście mówiła „kapucha”,

        Z brukwi się wyśmiewała, że jest tłusto brzucha,

        A jak się wyrażała o rzepie,

        Nawet nie wspomnieć lepiej.

         

        Pomidor nazywała czerwoną naroślą,

        Sałatę – jarzyną oślą,

        Ziemniak – ślepiem wyłupiastym,

        A koper, po prostu, chwastem.

         

        „Ja – mówiła marchewka – ja to jestem taka,

        Że jeśli tylko zechcę, zakasuję ptaka,

        Rosnę w górze, na drzewie, lecz jak będzie trzeba,

        Pofrunę nawet do nieba!

         

        „Ja jestem nadzwyczajna, w smaku niebywała,

        Jam owoc nad owoce, ze mną nie przelewki!”

        Tak mówiła marchewka – głupia samochwała.

        Dlatego właśnie dzieci nie lubią marchewki.

         

                                                 (wiersz, J. Brzechwa)

         

           Wierszem Jana Brzechwy pt: „Marchewka” rozpoczął się wyjątkowy dzień w przedszkolu: „Dzień Marchewki”. Tego dnia odwiedziła przedszkolaków pielęgniarka naszej szkoły pani Ewa, która opowiedziała o zaletach i walorach nie tylko marchewki ale i innych warzyw
        i owoców,które są źródłem cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływających na nasz organizm. Dzieci dowiedziały się
        jak należy zdrowo się odżywiać, dbać o zdrowie, aktywność ruchową oraz higienę osobistą.

          Ten bardzo zdrowy i  marchewkowy dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o jesieni i marchewce. Przedszkolaki mogły spróbować smak niektórych warzyw i owoców a nawet wspólnie z paniami ugotować „zupę jarzynową” według przepisu z wiersza Juliana Tuwima pt: „Warzywa”.

          Na koniec odbyły się zajęcia kulinarne. Maluchy przebrane za prawdziwych kucharzy zajęły się krojeniem warzyw, ponieważ przygotowywały sałatkę warzywną w której królowała marchewka.

        Mniam była przepyszna!!!!!!!!!!!!!!!!!

         

           Dzięki takim działaniom dzieci rozwijają u siebie zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się
        i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

         

         


         

         

        „Orzechy są smaczne i zdrowe – każda wiewiórka to powie”

         

        29 listopada w przedszkolu ogłoszony został Dniem Orzecha.

         

        „Wiewióreczka”

         

        I. W swej rudej sukience

        skacze po sosence.

        Hop – skik! Hop – skik!

        Skacze po sosence. (bis)

         

        II. A najbardziej rada,

        gdy orzechy zjada.

        Krrach – mach! Krrach – mach!

        Gdy orzechy zjada. (bis)

         

        III. Na zimowe czasy

        gromadzi zapasy.

        Raz, dwa! Raz, dwa!

        Gromadzi zapasy. (bis)

         

        IV. Szyszki i żołędzie,

        bo w zimie głód będzie.

        Oj, źle! Oj, źle!

        Bo w zimie głód będzie. (bis)

         

        V. Ktoś ty? Ktoś ty? Powiedz!

        Jestem wiewióreczka.

        Hop – skik! Hop – skik!

        Skończona bajeczka! (bis)

         

        (słowa J. Porazińska, muzyka H. Londzin)

         

           Wiewiórka Basia, zwierzątko żyjące w naturalnym środowisku, opowiedziała dzieciom o swoim wyglądzie,
        sposobie życia oraz zwyczajach gromadzenia zapasów na zimę. Jej ulubionym przysmakiem są nie tylko żołędzie, kasztany czy szyszki ale przede wszystkim orzechy. Prosiła dzieci aby pomogły jej w zgromadzeniu ich pośród zapasów na zimę, gdyż jesień przyszła tak szybko i nie zdążyła tego zrobić. A warto jeść orzechy, ponieważ są bardzo zdrowe!

        Przedszkolaki na zajęciach, dzięki wiewiórce Basi poznały różne rodzaje tych nietypowych owoców. Orzechy stały się tematem wiodącym działań matematycznych, zajęć plastycznych oraz kulinarnych (dzieci mogły spróbować pysznego ciasta orzechowego o nazwie: „Wiewiórka”).

        Celem było również zwrócenie uwagi na korzystne dla zdrowia właściwości orzechów. Dostarczają one cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych.

         

        „Chcesz szczęśliwym być kolego, dbaj o zdrowie od małego!
        Zamieńcie niezdrowe przekąski na zdrowe i chrupiące orzechy” – oznajmiła dzieciom  na koniec zajęć wiewiórka Basia.

         


        Suszymy owoce oraz pieczemy pierniki na choinkę

           

                  

         


        W KRAINIE CZEKOLADY.

        DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

         

           W lutym odbyło się najsłodsze święto ze wszystkich organizowanych w naszym przedszkolu. Jakie? Oczywiście Święto Czekolady.
         Dla kogo? 
        Dla Babci i Dziadka z okazji ich święta. Tego dnia dzieci przygotowały specjalny program artystyczny z udziałem
        uczniów klasy VII (Kamila Szmeiducha, Klaudii Szewczyk i Julii Kwiecień).

        Uroczystość rozpoczęły tańcem w parach dla ukochanych dziadków do piosenki słynnej wokalistki Violetty Villas, zaśpiewanej
        przez Kamila Szmeiducha. Maluchy recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły taniec: „Czekolada”.

        Przedszkolaki wspólnie z uczniami klasy VII wzięły udział w inscenizacji, przedstawiającej historię powstania czekolady.
        Dziadkowie mogli dowiedzieć się o jej wartościach odżywczych, rodzajach czekolady tj. gorzka, mleczna, biała, z bakaliami,
        z orzechami itp. Każdy mógł skosztować kawałek z każdego rodzaju. Najzdrowsza okazała się czekolada gorzka,
        która nie tylko dobrze smakuje i poprawia nastrój,  
        ale chroni naszą pamięć i opóźnia starzenie, zawiera dużo żelaza,

        ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

        Występ przedszkolaki zakończyły tańcem: „Polonez”, przy którym wszyscy wzruszyli się najbardziej, następnie wręczyły swoim ukochanym dziadkom przygotowane samodzielnie laurki.

        Ważnym punktem programu okazała się niespodzianka przygotowana przez rodziców, była to degustacja czekolady na gorąco,
        którą mógł skosztować każdy z gości.

        W przygotowanym programie artystycznym wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla ukochanych osób. Mali artyści
        z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej babci
        i dziadkowi zakręciła się łza w oku.

        W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni  na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców,
        gdzie na stołach królowały m.in. czekoladowe ciasta.

        To był naprawdę wyjątkowy a przede wszystkim „CZEKOLADOWY DZIEŃ”, pełen radości i dumy. Mamy nadzieję, że na poprawę humoru i dobre samopoczucie gorzka i zdrowa czekolada zawita w domach naszych dziadków.

        Kochanym Babciom i drogim Dziadkom, jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

         

        Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.

        Bardzo dziękujemy !!!!!!!!!!!!!!!!

         

        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które umieszczone zostały w galerii.

         


         

        „Dzień Świętego Walentego,

        to dzień dobry dla każdego!

        W tym dniu wszyscy to wyznają,

        że chcą kochać i kochają,

        a w zamian za to, każdemu jabłuszko dają!”

        Dzień Jabłka w przedszkolu.

         

          Dla przedszkolaków Walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzić czas.

        Ten dzień w tym roku postanowiliśmy spędzić inaczej, zamiast czerwonego serduszka, walentynką stało się jabłko, które otrzymało
        każde dziecko.

        Celem wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie do spożywania jabłek, jako owoców i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych.

        To był ciekawy dzień w przedszkolu. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne ich gatunki, rozpoznawały kształt, zapach, kolor i smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek.

        W tym szczególnym dniu walentynkowym, nie zabrakło niespodzianek. Nasze przedszkole odwiedziła pani Ania Dąbrowa, pracująca
        jako bibliotekarka w Bibliotece Publicznej w Modliszewicach, która zaprezentowała dzieciom książki autora Mo Willems pt: „Złamałem trąbę” oraz „Mieszkamy w książce”, zachęcając tym do wspólnego czytania dzieciom w domu już od najmłodszych lat.

        Na koniec dzieci  dla p. Ani śpiewały piosenki, tańczyły oraz recytowały wspólnie wierszyki poznane na zajęciach w przedszkolu.

        Każdy mógł skosztować jabłko, pod różną postacią (sok, jabłkowy, kompot z jabłek, mus, dżem, szarlotkę, jabłka w syropie).

        Było wspaniale, walentykowo i jabłkowo.

         

         


        Dzień Miodu.

        Zajęcia otwarte.

         

         

           1 marca gościliśmy w naszym przedszkolu pana Jacka Mogielskiego – pszczelarza z Pieradeł, którego świat pszczół zafascynował
        tak bardzo, iż postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze pan Jacek opowiedział dzieciom o życiu pracowitych pszczół, ich znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza.

        Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć przyrządy potrzebne do pracy w pasiece, takie jak: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, prawdziwy ul, ubranie pszczelarza oraz produkty wytworzone przez pszczoły, czyli wosk (wykorzystywany m.in. do produkcji świec)
        i miód.
        Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Dowiedziały się, czym się żywią, jak spędzają zimę
        i jak powstaje miód.

        Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu, który dzieci z wielką ochotą zjadały, ponieważ wiedzą, że jest on bardzo zdrowy.

         Poznały jego właściwości odżywcze i walory smakowe.

         Z okazji Dnia Miodu przedszkolaki przygotowały dla przybyłych gości część artystyczną: śpiewały piosenki, tańczyły oraz recytowały wspólnie wierszyki, poznane na zajęciach.

        Wszyscy przybyli goście podziwiali i zachwyceni byli dekoracją sali, a przede wszystkim ulami, które wykonała mama 5 letniej Niny,

        pani Magdalena Markiewicz. Za co bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!!

         

        Dziękujemy za tak wspaniałą lekcję panu Jackowi Mogielskiemu

        i za zorganizowanie spotkania pani Katarzynie Strzelczyk

        (mamie 3 letniej Zuzi).

         

         

         


        „MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!”

         

        W miesiącu marcu została ogłoszona akcja, promująca zdrowy styl życia wśród dzieci i ich rodziców, informująca o korzyściach zdrowotnych wynikających z picia wody.

         

        Dziękujemy Radzie Rodziców naszego przedszkola za zakup dzbanków filtrujących wodę.

         

         


        Jan Brzechwa i Julian Tuwim.

        Poznajemy literaturę dla dzieci o treściach zdrowotnych

         i nie tylko.

        Kwiecień,  miesięczną akcją w grupie „Biedronek”

        z udziałem osób pracujących w naszej szkole.

         

         

           W zajęciach wzięły udział: p. Barbara Makuch (dyrektor naszej szkoły), p. Karolina Orłowska - Carmenate (logopeda pracująca
        w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Końskich), p. Krystyna Cygankiewicz (nauczyciel historii, pani prowadząca bibliotekę
        w naszej szkole), p. Aneta Kijewska (nauczyciel języka polskiego) oraz p. Karina Dziuba (nauczyciel języka angielskiego).

         

         

          


        Zakładamy w przedszkolu ogródek warzywno kwiatowy

         


         

         

         

         

           

           


        ROK SZKOLNY  2017 /2018

         

        Udział przedszkolaków w konkursie plastycznym :        "ULUBIONE  ŚWIEŻAKI"

          


             17 października obchodziliśmy: „Święto Pieczonego Ziemniaka”.

         

        Jak co roku w tym dniu spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami, by miło i aktywnie spędzić czas i wziąć udział w „ziemniaczanych zabawach”.  Jak na święto przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Można było zjeść pyszne i zdrowe frytki, przygotowane przez rodziców.

         

         

        Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zorganizowanie wspaniałej uroczystości oraz za wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że ten miło spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.

         


        „Kisimy kapustę po raz drugi !”

        Poznajemy tradycje ludowe, które zachowały się jeszcze w niektórych polskich domach. Czy wiecie, jak kisi się kapustę? Bo my już wiemy. W październiku dokonaliśmy tego własnymi rączkami. Najpierw kroiliśmy kapustę a następnie mieszaliśmy z marchewką w misce. Później każdy z nas złapał duży, drewniany ubijak i hop do beczki. Góra, dół, raz koło razu po brzegach, na środku, ubijaliśmy wszyscy, dodając jeszcze przyprawy takie jak: sól, ziele angielskie i liście laurowe. To była ciężka praca i wspaniała zabawa. Może to samo zrobimy z rodzicami w domu.

         


        Zapraszamy w podróż do słonecznej Italii.

        Poznajemy zdrową i smaczną kuchnię włoską. W ramach innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”, nasze przedszkole odwiedziła mama 4 letniej Julii, p. Sylwia Wota, mieszkająca przez dłuższy czas we Włoszech oraz mama 3 letniej Zuzi, p. Agnieszka Chrabąszcz. Obie mamy „zabrały przedszkolaki w podróż do słonecznych Italii”. Dzieci poznały stolicę, flagę oraz najciekawsze zabytki i regiony Włoch, witały się zwrotem „Bongiorno” a żegnały „Arrivederci”. Cały dzień w przedszkolu obfitował w wiele atrakcji: zabawy ruchowe i taneczne przy piosenkach śpiewanych przez włoskie dzieci, prezentacje multimedialne o tematyce włoskiej przygotowane przez praktykanta Bartłomieja Mastalerza, ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Ekonomik” w Końskich. Przedszkolaki nazywały i próbowały owoce cytrusowe (tj. pomarańcze, mandarynki, kiwi, cytryny, oliwki), warzywa (pomidory, paprykę) oraz przyprawy (bazylię i tymianek), uprawiane na wulkanicznych ziemiach Włoch. Poznały drzewo pomarańczowe, cytrynowe, kiwi, oliwkowe itp. Dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce cytrusowe i warzywa, które posiadają dużo witamin a w szczególności witaminę C. P. Sylwia opowiadała o smakołykach kuchni włoskiej takich jak: ser mozzarella, spagethetti, panettone, pesto i o pizzy w różnych smakach. Przygotowała także dla dzieci przepyszne włoskie spagethtti. Mniam, mniam, było naprawdę bardzo dobre! „Po powrocie do przedszkola”, maluchy postanowiły zabawić się w kucharzy i sami zrobić pizzę. Wycięły z papieru koło, pomalowały czerwoną farbą („ketchupem”), a kiedy farba wyschła, kleiły na „papierowej pizzy”, ulubione swoje dodatki z kolorowego papieru (ser, pomidor, oliwki, szynkę itd.). Był to dzień udany, miły i wesoły.

        Maluchy z grupy: „Biedroneczki” chciały bardzo podziękować za zorganizowanie i udział w zajęciach: pani Sylwi Wocie i pani Agnieszce Chrabąszcz oraz za przygotowanie ciekawej prezentacji multimedialnej, praktykantowi Bartkowi Mastalerzowi. Bardzo dziękujemy!!!!!!

         


        Koniec akcji: „Gang Świeżaków”!

         

             21 listopada w przedszkolu, w grupie „Biedroneczki” zakończyła się akcja:

        „Gang Świeżaków”, której organizatorem była sieć sklepów Biedronka.

        Dzięki przedszkolakom i ich rodzicom udało nam się uzupełnić naklejkami aż sześć albumów. W nagrodę zdobyliśmy sześć Świeżaków: marchewkę Marysię, groszek Grzesia, kalafiora Krzysia, brokułę Bartka, borówkę Basię i rzodkiewkę Żanetę.

         Dzięki akcji w przedszkolu powstał Kącik Świeżaków, a dzieci ciągle pamiętają, dlaczego warto jeść owoce i warzywa.

         

        Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i udział w akcji!

         

          

         


         

        ŚWIĘTO DYNI. ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU.

         

        Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać!”

         

          Andrzejki to stary, ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczają wielu przeżyć

         i emocji. 

          30 listopada od samego rana w przedszkolu, w grupie: „Biedronek” i „Słoneczek” trwały przygotowania do Andrzejek oraz Święta Dyni. Kiedy wszystko było już gotowe pojawiły się dobre wróżki: Esmeralda i Kunegunda, które rozpoczęły zabawę. Różnymi sposobami odkrywały z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych karteczek i innych tajemniczych przedmiotów, dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach.

        W ramach innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”, Esmeralda

        i Kunegunda miały okazję, aby pogłębić wśród dzieci wiadomości na temat wartości odżywczych dyni. Sprawdzić, co kryje się w wielkiej, pomarańczowej kuli, zasmakować dyniowych pestek. Przekonywały jak zdrowe i smaczne jest to „zaczarowane warzywo”,

        że warto je jeść pod różną postacią. Dzieci mogły się przekonać o tym, próbując pysznych dyniowych babeczek, które przygotowała pani Mariola, za co bardzo dziękujemy!.

        Wróżki były przekonane, że od dziś w naszym przedszkolu wzrośnie liczba małych miłośników dyni.

         

          Chcieliśmy bardzo podziękować pani Madzi Markiewicz (mamie czteroletniej Ninki) oraz pani Kasi Cuper (mamie trzyletniej Natalii) za udział w przygotowaniu zajęć.

                                                                                             BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!  

         

          


        Ubieramy choinkę suszonymi owocami.

         

          

         

        Smaczna, zdrowa i kolorowa, to sałatka owocowa.

         

           Kierując się tą myślą, a także tematyką realizowanej w przedszkolu innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”, grupa Biedroneczki i Słoneczka postanowiła samodzielnie przygotować zdrową i witaminową przekąskę.

        W zajęciach uczestniczyły nie tylko pani Edyta i pani Marzena ale także mistrzynie kulinari pani Mariola i Paulina oraz mama 3 – letniej Lenki pani Ania Kijewska.

        Pod czujnym okiem pań dzieci samodzielnie kroiły i mieszały. Używały tylko te produkty, które dobrze znały, były wśród nich: winogrona, jabłka, gruszki, kiwi, pomarańcze i mandarynki. Na koniec wymieszały pokrojone owoce z kolorową galaretką.

        Pyszną sałatką owocową Biedroneczki i Słoneczka poczęstowały panią Dyrektor.

         

          Od czasu, kiedy w przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna promująca zdrowe odżywianie, obserwujemy, że dzieci chętniej sięgają po zdrową żywność, w której przygotowaniu brały udział, znając jej kolejne etapy powstawania.

        Zachęcamy więc Państwa do wspólnego „gotowania” z dziećmi w domu. Może to być jeden ze sposobów, aby zachęcić naszego malucha do poszerzania swoich upodobań kulinarnych.

         

        Życzymy powodzenia  i miłej zabawy.

         

          


        Ciasteczka z dodatkiem …………. marchewki

        dla babć i dziadków.

         

        „ Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,

        lub, gdy opowiadasz mi bajeczki.

        Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz

        i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.

        Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,

        po prostu kocham Cię ogromnie!

                Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas …

         

         

           Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasze kochane Babcie i Dziadkowie. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy – to Dzień Babci i Dziadka.

           22 stycznia w przedszkolu zorganizowana została uroczystość, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy: Biedroneczki i Słoneczka. Przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze, składały życzenia dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Specjalnie dla nich zatańczyły taniec Shakiry oraz taniec „Aniołków”, puszczając na koniec do Nieba białe balony.

        Dziadkowie ze wzruszeniem przyglądali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia, podziwiając prezentację swoich „skarbów”.

        Na koniec uroczystości każdy dzieciak wręczył swojej Babci i Dziadkowi prezenty. Dziadkowie otrzymali saszetki w kształcie złożonej koszuli z krawatem, a Babcie damskie torebki, wykonane z papieru metodą origami. Ale niespodzianką było ukryte w środku marchewkowe ciasteczko upieczone własnoręcznie przez dzieci w przedszkolu, przypominające o tym, że warzywa i owoce można jeść pod różną postacią.

        Po części artystycznej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

        To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.

        Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

         

        O tym szczególnym wydarzeniu można przeczytać w tygodniku: „Tygodnik Konecki”, nr 5 (1009) z 31 stycznia 2018 roku.

         

        Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku !!!

         

         

         


         

        „Jestem Małym Kucharzem”

         

        „Robimy soki ze świeżych owoców i warzyw”.

         

            „Biedroneczki” i „Słoneczka” wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Dlatego z myślą o pysznych witaminkach postanowiliśmy zrobić sok bez dodatku cukru i konserwantów.

        Dzieci przyniosły do przedszkola owoce i warzywa tj. marchewki, pomarańcze, mandarynki. Jednak zanim przystąpiły do pracy, pani Edyta zapoznała dzieci

        ze sprzętem do robienia soków, tj. sokowirówka i wyciskarka, przypomniała,

         że te urządzenia należy obsługiwać tylko w obecności osoby dorosłej.

        Wspólnie z panią Marzenką i panią Mariolą przedszkolaki umyły warzywa i owoce, które później zostały pokrojone na mniejsze części. Na koniec pozostało wrzucić składniki do maszyny i sok gotowy!

         

         

           


         

        Luty w naszym przedszkolu został ogłoszony miesiącem akcji:

         

        „ZDROWY ZĄBEK”.

         

        Celem głównym akcji jest:

         

        - nauczanie zasad prawidłowego szczotkowania zębów  u dzieci w wieku przedszkolnym.

        - edukacja prozdrowotna poprzez spotkanie  ze stomatologiem i pielęgniarką szkolną.

         

        „ZDROWE ZĘBY MAM, BO O NIE DBAM!”

         

           Luty w grupie: „Biedroneczki” i „Słoneczka” został ogłoszony „miesiącem zdrowych zębów”. Głównym celem akcji było kształtowanie wśród naszych milusińskich prawidłowych postaw i nawyków związanych z higieną jamy ustnej, zapoznanie ich z podstawowymi zasadami dbania o zęby, zrozumienie potrzeby dbania o nie.

        Na podstawie inscenizacji kukiełkowej wiersza Wandy Chotomskiej pt: „W łazience”, odbyła się „burza mózgów”. Przedszkolaki zastanawiały się,

        co może się stać, gdy nie będziemy dbać o zęby. Następnie dzieciom została zaprezentowana prawidłowa technika mycia zębów, po czym przedszkolaki klasyfikowały na tablicy pokarmy zdrowe i niezdrowe, a następnie umieszczały je odpowiednio przy chorym i zdrowym zębie. Odbyła się także zabawa dydaktyczna: „Biały worek”, w którym znajdowały się przedmioty potrzebne do higieny jamy ustnej tj. pasta do zębów, szczoteczka, kubek, płyn do płukania jamy ustnej, nić dentystyczna. Zadaniem dzieci było wyciągnięcie i nazwanie przedmiotu oraz określenie do czego służy.

        Podczas trwania akcji na zajęciach przedszkolaki ćwiczyły także sprawność manualną wykonując przepiękne prace, metodą wydzierania, przypominając sobie tym samym o systematycznym szczotkowaniu zębów.

        Aby miło wspominać miesiąc luty dzieci nauczyły się piosenki w wykonaniu zespołu: „Fasolki”: „Szczotka, pasta, kubek……”.

         

          

         

        Spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Ewą, którego tematem

        było omówienie podstawowych zasad dbania o higienę jamy ustnej

        oraz właściwego sposobu mycia zębów w ramach profilaktyki.

           

         


        Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego:

        „Moja ulubiona postać warzywna lub owocowa”.

        odbyło się 1 marca 2018 r.

         

        W skład komisji oceniającej weszli:

        • p. Dyrektor przedszkola, p. Barbara Makuch.
        • wychowawcy grupy „Biedroneczki”, p. Edyta Florczyńska i p. Monika Olczyk.
        • wychowawca grupy „Słoneczka”, p. Marzena Jańczyk.
            Po ocenie i długiej dyskusji jury stwierdziło, że wszystkie prace wyróżniają się szczególną pomysłowością, kreatywnością i estetyką , dlatego zasługują na duże wyróżnienie.
          Z przyjemnością informujemy, że każda praca zasługuje na miano pierwszego miejsca. 
            Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
           
          W konkursie plastycznym uczestniczyli:
        1. Mateusz Natkański, lat 6 z mamą, grupa: „Słoneczka”.
        2. Wojtuś Kowalczyk, lat 4 z mamą, grupa: „Biedroneczki”.
        3. Maciej Laszczyk, lat 6 z mamą, grupa: „Słoneczka”.
        4. Nikola Natkańska lat 6 z mamą, grupa: „Słoneczka”.
        5. Hania Szmit, lat 4 z mamą, grupa: „Biedroneczki”.
        6. Lenka Szewczyk, lat 3 z bratem Mikołajem (kl. VII) i siostrą Klaudią
          (kl. VI), grupa: „Biedroneczki”.
        7. Pola, lat 3 i Józio lat 5 z mamą i tatą, grupa: „Biedroneczki”.
        8. Zuzia Chrabąszcz, lat 3 z mamą, grupa: „Biedroneczki”.
        9. Julia Wota, lat 4 z mamą, grupa: „Biedroneczki”.
        10. Nina Markiewicz, lat 4 z mamą, grupa: „Biedroneczki".

         

        Gratulujemy!!!!!!!!!!!!!! 

        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozstrzygnięcia konkursu i prac uczestników, które znajdują się w galerii.

         


         

        Zakładamy ogródek warzywny.

         

          Sadzimy warzywa: sałatę, pory, selery, paprykę, pietruszkę, kolendrę, pomidory, szczypior oraz kwiatki – małe cynie.

        Przedszkolaki dziękują pani Paulinie Strojewskiej za zorganizowanie zakupu małych sadzonek warzyw.

                                                                                   Bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!!

         


         

        „Mleko to biały skarb”.

         

           22 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu: „Dzień Mleka”. Odwiedził nas tata 4 letniej Zosi, pan Roman Kędzior, jako Doradca do Spraw Ekonomiki Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

        Przedstawił przedszkolakom prezentację multimedialną, dzięki której można było dowiedzieć się, skąd bierze się mleko, jakie produkty z niego powstają oraz poznać zwierzęta dające mleko. Jednym z produktów, powstających z mleka były sery , które tata Zosi przygotował do degustacji, aby dzieci mogły rozpoznać różne ich smaki, kolor a nawet dodatki dodawane do sera. Były to: ser oscypek, bunc, korbaczki, podpuszczkowy krowi z pomidorami i z kozieradką oraz znany wszystkim ser żółty gouda. Przedszkolaki każdy rodzaj mogły dotknąć, obejrzeć a nawet spróbować.

        Wiele uśmiechu na twarzy wzbudziła wśród dzieci zabawa, gdzie spośród licznych produktów trzeba było wybrać te, które powstają z mleka (jogurt, kefir, masło, ser). Nie było to trudne zadanie, gdyż wszyscy wiedzieli, że są to produkty należące do grupy nabiałów. Na koniec zajęć pan Roman przygotował dla wszystkich dzieci niespodziankę, były to owocowe jogurty.

         

          Dzień w przedszkolu spędzony z tatą Zosi upłynął dzieciom radośnie i smakowicie. MNIAM… Wydaje nam się, iż po tak ciekawych doświadczeniach, nasze pociechy spróbują częściej i chętniej spożywać produkty mleczne, gdyż wiedzą już, że są one dla ich zdrowia nieodzowne. Mamy nadzieję, że ten przesympatyczny przedszkolny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, a tata Zosi, pan Roman jeszcze nas odwiedzi.

         

         

                                                                         DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!

         

                 

         


         

         

        Wycieczka do sieci sklepu „KAUFLAND”

         

                W kwietniu przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do znajdującego się w Końskich marketu: „Kaufland”. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz zaobserwować klientów robiących zakupy. Umiały doskonale nazywać stoiska i jego asortyment. Ze względu na realizowaną w naszym przedszkolu innowację pedagogiczną: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki” w sklepie szczególnie zwróciliśmy uwagę na miejsca ze zdrową żywnością. Na stoisku owocowo – warzywnym dzieci wykazały się ogromną wiedzą, nazywały produkty, określały ich kształt, kolor i wielkość. Zaraz potem udały się do miejsca gdzie mogły zobaczyć jak w sklepie wypiekane jest pieczywo (maluchy wiedziały że najzdrowsze jest ciemne, żytnie na prawdziwym zakwasie z dodatkiem różnego rodzaju ziaren).

        Na stoisku nabiałowym szukały mleka i wskazywały produkty z niego powstałe: masło, jogurty, różnego rodzaju sery. Przedszkolaki zobaczyły także wielki magazyn oraz chłodnie w których znajdowały się różne towary zapakowane w wielkie pudła i skrzynie. Podczas wspólnych, drobnych zakupów przemiła pani ekspedientka zademonstrowała dzieciom współczesną wersję wagi elektronicznej oraz obsługę kasy fiskalnej.

        Na zakończenie tak miło spędzonego czasu dzieci wręczyły kierownikowi sklepu upominek oraz podziękowały całej obsłudze za zorganizowanie ciekawych zajęć. Przedszkolaki w nagrodę otrzymały kolorowe balony i słodkie prezenty.

         

        Wycieczka dostarczyła maluchom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła o nowe doświadczenia, wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

         

        Dziękujemy kierownikowi sieci sklepu: „Kaufland” oraz całej obsłudze

        za miłe przyjęcie i słodkie prezenty.

         

           

         


        Kwiecień miesiącem Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

         

           Rodzice przedszkolaków z grupy „Biedroneczki” czytali dzieciom wiersze o warzywach, owocach i nie tylko. W zajęciach brali udział: p. Kasia i Bartosz Cuprowie - rodzice 3 letniej Natalii, oraz p. Magdalena Gosek, mama 4 letniego Adasia.

         

         


        Wiersze o warzywach, owocach i nie tylko ….”.

        Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Końskich

        im. Cezarego Chlebowskiego.

         

           Wycieczka była kontynuacją miesięcznej akcji: „Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Poznanie literatury dla dzieci o treściach zdrowotnych” oraz rozbudzania zainteresowania książką.

        Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, przedstawiającą wiersze o tematyce zdrowotnej, tj. „Pomidor”,„Na straganie”, „Rzepka” itd.

        Uczestnicząc w zajęciach chętnie odpowiadały na pytania pani bibliotekarki, wykazując się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania.

        Przedszkolaki także zwiedziły budynek biblioteki, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem, jak należy się w niej zachować, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Najbardziej spodobała się wszystkim czytelnia dla dzieci. Pomieszczenie wyposażone było w kolorowe mebelki, przystosowane do potrzeb dzieci, zabawki i gry edukacyjne oraz specjalnie dobrane książeczki, które sprawiły wiele radości najmłodszym czytelnikom naszego przedszkola. Poznały także zwierzęta zamieszkujące czytelnię (żółwie, rybki w akwarium oraz oswojoną papugę).

        Po bardzo miłym spotkaniu do przedszkola wróciliśmy wszyscy w dobrych humorach. Mamy nadzieję, że uda się przedszkolakom namówić swoich rodziców do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek.

         

            

           


         

        Robimy wiosenne kolorowe kanapki

         

         


         

        „Ruch to zdrowie”.

        „Rodzice bawią się z nami”.

         

         

        1 czerwca w Dzień Dziecka w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”, Rada Rodziców naszego przedszkola zorganizowała wycieczkę do sali zabaw

        w Opocznie, poczęstunek oraz prezenty dla maluchów.

         

        Zapraszamy do galerii zdjęć.

         

         

         


        „Królowa Truskawka w naszym przedszkolu”.

         

         

            14 czerwca nasze przedszkole odwiedziła Królowa Truskawka ogłaszając swoje święto pod hasłem:

        „TRUSKAWECZKA NASZA ZDROWA,

        ZJEDZ JĄ A WITAMINEK CI DODA!”.

        Wszystkie dzieci ubrane w kolorze czerwonym miło i wesoło spędziły ten dzień na świeżym powietrzu. Pani Edytka i p.Marzenka przygotowały i przeprowadziły liczne konkursy i zabawy oczywiście z truskawką w roli głównej. Odbył się pokaz sadzenia sadzonki truskawki. Dzieci wiedziały, jak należy o nią dbać, podlewać oraz hodować w nasłonecznionym miejscu ,a wtedy na pewno na roślince pojawią się soczyste, słodkie i czerwone owoce pełne witamin. Odbyły się konkurencje sportowe, zabawy z chustą animacyjną, zabawa w poszukiwanie zaginionych truskawek, tańce przy letnich piosenkach przedszkolnych oraz konkurs (rysowanie najpiękniejszej truskawki kredą na chodniku). Pani Kasia, mama 3 – letniej Natalii Cuper i p. Lucyna, mama 3 – letniej Lenki Szewczyk przygotowały dzieciom pokaz robienia pysznych i zdrowych jogurtów truskawkowych. Przedszkolaki poznały także historię pochodzenia truskawki oraz jej właściwości zdrowotne, degustując pyszne jogurty truskawkowe, różnego rodzaju ciasta z truskawkami, galaretkę z dodatkiem truskawek a na ochłodę kompot truskawkowy.

        Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci. Było wesoło, miło i bardzo smacznie a przede wszystkim truskawkowo!!!!!!!!

         

        Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu i udział w zajęciach:

        • p. Urszuli Laszczyk za przygotowanie pięknej pracy plastycznej
               do kącika tematycznego oraz pyszne wypieki.
        • p. Magdalenie Markiewicz za ręcznie wykonane truskaweczki, metodą szydełkową.
        • p. Izabeli Kowalczyk za pyszne ciasta truskawkowe.
        • p. Katarzynie Cuper za profesjonalnie przygotowany pokaz, robienia jogurtów truskawkowych oraz udostępnienie zdjęć na stronę internetową naszego przedszkola.
        • p. Weronice Natkańskiej i p. Izabeli Kowalczyk za pyszny, orzeźwiający kompot truskawkowy.
        • p. Tomaszowi Natkańskiemu i p. Lucynie Szewczyk za udział i pomoc podczas zajęć.
           
                                                                      Bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                       
        •           Do obejrzenia zdjęć zapraszamy do galerii.

         



        ROK SZKOLNY  2016 /2017

        Kolorowe smaki lubią przedszkolaki

          W ramach innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”, nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, promując zdrowy styl życia wśród dzieci, przeciwdziałając tym samym nadwadze i otyłości.
        Przedszkolaki uczestniczące w zajęciach dowiedziały się dużo o piramidzie żywienia, warzywach i owocach, nabiale oraz jak należy zdrowo się odżywiać.Dzieci podczas zajęć pokazały swój ulubiony taniec, przez co udowodniły, jak bardzo lubią ruch i zabawę i jak dużo mają w sobie energii.
        W nagrodę za aktywny udział w zajęciach i występ artystyczny przedszkolaki otrzymały nagrody.

         

        „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,

        tak się zaczyna wielka przygoda.

        Myję zęby , bo wiem dobrze o tym,

        kto ich nie myje, ten ma kłopoty.

        Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!”

         

         „Czystość to zdrowie”.

        Dostarczanie wiadomości i doświadczeń ułatwiających wdrażanie dzieci do dbania o higienę osobistą.


        „Układamy tęczową piramidę żywienia”.

        Poznajemy zasady zdrowego odżywiania.

         

        „Święto Pieczonego Ziemniaka

        „Święto Pieczonego Ziemniaka” odbyło się w naszym przedszkolu w pierwszych dniach jesieni i było okazją by zaprosić do wspólnej zabawy dzieci i rodziców.Głównym celem imprezy było stworzenie okazji do nawiązania kontaktu rodziców z przedszkolem i wywołanie radości ze wspólnych zabaw i konkursów.Jak na święto przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Można było zjeść przepyszną ziemniaczaną zapiekankę, przygotowaną przez rodziców.
        Za co bardzo dziękujemy!!!!!!!!

        Dzień Kapusty.

        „ Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

        Szatkownica poszła w taniec. To ci będzie szatkowanie!

        Rach, ciach, ciach, obereczka – już kapusty pełna beczka”.

        Taka piosenka towarzyszyła nam w Dniu Kapusty.
        Było wiele niespodzianek! Nasza pani przedstawiła inscenizację wiersza Jana Brzechwy: „Na straganie”. Dzięki ciekawym kukiełkom i grze aktorskiej można było poznać wiele warzyw, tj. kapustę, szczypiorek, koperek, kalarepę, groch, fasolę, burak, cebulę, marchewkę, brukselkę, rzepę, pietruszkę czy seler.
        Głównym punktem naszego święta był POKAZ KISZENIA KAPUSTY. Przedszkolne panie i dzieci szatkowały kapustę szatkownicą, dodawały przyprawy, potem ubijały ją tłuczkiem w beczce. Dzięki temu poznaliśmy proces kiszenia kapusty domowym sposobem. Oglądaliśmy, smakowaliśmy i przez chwilę przenieśliśmy się w dawne lata polskiej tradycji ludowej. Mogliśmy też popisać się wiedzą na temat kapusty i innych warzyw, podczas rozwiązywania quizów i zagadek.

        Przedszkolaki poprzez pokaz, zabawę i doświadczenie, dzieci miały świadomość konieczności spożywania warzyw i ich przetworów. To już kolejne zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, dzięki którym dzieci chętniej jedzą sałatki i piją zdrowe soki.
        Takie działania to jeden z wielu elementów realizacji w przedszkolu innowacji pedagogicznej: „Kolorowe smaki lubią przedszkolaki”.

         

        „KTO SOKI PIJE, TEN DŁUGO ŻYJE!”

        Robimy soki z warzyw i owoców.

          Wszyscy dobrze wiedzą, jakie bogate w witaminy są soki owocowe i warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je.
        Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników mineralnych, są zdrowsze i pyszniejsze niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym na zajęciach w przedszkolu, podczas robienia i picia soków owocowych i warzywnych przez dzieci.
        Zajęcia rozpoczęły się przypomnieniem najważniejszych wiadomości o owocach i warzywach, jakie zawierają wartości odżywcze i dlaczego warto je jeść pod każdą postacią.
        Dzieci z zainteresowaniem i humorem obejrzały inscenizację kukiełkową na postawie wiersza Jana Brzechwy: „Na straganie”, przygotowaną przez mamę pięcioletniego Kuby Cieślika, p. Elę oraz p. Edytę. Dzięki przedstawieniu przypomniały sobie nazwy i wygląd niektórych warzyw.
        Przedszkolaki zanim przystąpiły do pracy zapoznały się z działaniem sprzętu domowego do robienia soków, tj. wyciskarką ręczną, sokowirówką i wyciskarką elektryczną i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie przy pomocy rodziców, biorących udział w zajęciach kolejno podchodziły i wyciskały sok z owoców i warzyw. Po skończonej pracy przedszkolaki delektowały się ich smakiem. Wszystkim bardzo smakowały, ponieważ wykonane były przez dzieci, a co najważniejsze bez dodatku cukru i konserwantów.
        Na koniec zajęć mama trzyletniego Adasia Goska, p. Madzia czytała dzieciom wiersze Jana Brzechwy o warzywach i owocach, a mama czteroletniej Julii Cuper, p. Kasia przeprowadziła konkurs na temat wiedzy o owocach i warzywach. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały nagrody.

        Nic nie zastąpi dawki witamin, jak owoce i warzywa w dodatku zrobione własnoręcznie. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.

        Bardzo dziękujemy za udział i pomoc w przygotowaniu zajęć rodzicom: p. Kasi Cuper, Eli Cieślik i Madzi Gosek !!!!!!! 

         

        MIODOWY DZIEŃ”

        ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

         

             22 listopada z okazji Święta Pluszowego Misia zawitali do naszego przedszkola niezwykli goście – małe i duże pluszowe misie. Przybyły one z dziećmi, aby świętować swoje urodziny.
        Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii powstania pluszowego misia,a następnie same opowiadały o swoich ulubionych pluszakach. Kolorowały również postacie swoich ulubieńców w wyniku czego powstała misiowa wystawa prac dziecięcych. Poza tym dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki o misiach oraz brały udział w różnych konkursach: wyjadanie misiowego przysmaku, jakim był miód, układanie puzzli.
        Na zakończenie odśpiewały urodzinowe
        100 lat”dla swoich pluszowych ulubieńców oraz w nagrodę za wspólną zabawę mogły skosztować „misiowe ciasteczka”.
        Przedszkolaki zachwycone zabawą, konkursami i tańcem ze swoimi pluszowymi misiami miło spędziły czas.


        Dyniowy Dzień.

        Dynia jako duże, pomarańczowe warzywo jest bardzo zdrowa.

        Gotujemy zupę dyniową.

        yessmiley


        „Warzywa”.

        Praca szydełkowa, wykonana przez mamę trzyletniej Niny Markiewicz, p. Madzię.

         

        Bardzo dziękujemy!!!!!


        Owocowe  prezenty dla dzieci.

        Spotkanie z Mikołajem.


        Suszymy owoce i warzywa!


        „ Cytrusowy zawrót głowy!”

        Owocowe chipsy!

        Suszymy cytrusy.


        „OWSIANE CIASTECZKA”

        w prezencie z okazji Dnia Babci i Dziadka!


        „Kipi kasza, kipi groch.

        Lepsza kasza, niż ten groch.

        Bo od grochu boli brzuch,

        a od kaszy człowiek zdrów!”

          

        Gotujemy kaszę!

         

        Przedszkolaki poznały rodzaje kasz

        i ich  właściwości odżywcze.


        „Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?”

        Spotkanie z rodzicami.

        Spotkanie z dietetykiem, p. Marzeną Andryszczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3  „Ekonomik” w Końskich.


        SAŁATKA  WARZYWNA

        Pyszne witaminki – robimy sałatkę warzywną.

          Z myślą o jarzynowych witaminach, przedszkolaki postanowiły zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji dzieci poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając przy tym zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że należy nie tylko myć ręce ale również warzywa przed ich obieraniem, krojeniem gotowaniem i spożywaniem.  Przyrządzenie sałatki dało bardzo dużo satysfakcji.

        Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze, urządzając w sali wielką ucztę! Częstowaliśmy rodziców, nauczycieli, panie z obsługi szkoły a nawet z poczęstunkiem udaliśmy się do naszej pani Dyrektor. Wszystkim bardzo smakowała, była przepyszna!

         


        Szaszłyki owocowe.

          Piątek, 3 marca upłynął nam pod znakiem wytężonej pracy. Przygotowaliśmy własnoręcznie owocowe szaszłyki. Przynieśliśmy do przedszkola różne owoce, oglądaliśmy je, określaliśmy

        ich kształt, kolor, wielkość, bawiliśmy się w „owocowy stragan”, aż w końcu nadeszła pora na kolorowy deser. Każdy z nas dostał na talerzu kolorowe kawałki owoców, talerzyk; następnie nakłuwaliśmy owoce na patyczki i w końcu … można było jeść – mniam, mniam, było pyszne! Obiecaliśmy, ze zrobimy podobną niespodziankę rodzicom i przygotujemy takie specjały w domu.


        Wycieczka do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Ekonomik”

        w Końskich.

        „Pieczemy naleśniki”. Zajęcia kulinarne.

          6 marca 2017r. odbyła się wycieczka do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Ekonomik” w Końskich.

        Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach kulinarnych, prowadzonych przez panią prof. Ewę Spychał i uczniów klasy II Technikum Gastronomicznego. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć salę lekcyjną, sprzęt kuchenny, poznać uczniów, którzy ubrani byli w prawdziwe stroje kucharskie. Najważniejszą częścią zajęć było jednak poznanie przepisu na pyszne naleśniki. Przedszkolaki „krok po kroku” pod nadzorem kucharzy uczyły się, jak kolejno wrzucać do miski składniki, mieszając je (mąkę, jajka, mleko, trochę oleju). Pieczenie odbywało się z zachowaniem szczególnej ostrożności, pod opieką osoby dorosłej. Na koniec gotowe naleśniki nadziewane były owocami, dżemem truskawkowym, niektóre

        były także z kremem czekoladowym. Mniam, mniam ……

         

           Przedszkolaki bardzo dziękują za przygotowanie ciekawych zajęć kulinarnych pani prof. Ewie Spychał i uczniom klasy II Technikum Gastronomicznego (Alicji Salickiej, Dominice Goworek i Weronice Borzęckiej) oraz za miłe i ciepłe przyjęcie pani Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Ekonomik” w Końskich Beacie Fidor.


                       

        W ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w Punkcie Przedszkolnym odbył się konkurs plastyczny:

        „KOLOROWA PIRAMIDA ŻYWIENIA”,

        w którym wzięły udział dzieci i ich rodzice.

        Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 marca.

        W skład komisji oceniającej weszli:

        • Dyrektor szkoły, p. Barbara Makuch,
        • przedstawiciel Przedszkolnej Rady Rodziców,

            p. Katarzyna Cuper,

        • wychowawca grupy przedszkolnej, p. Edyta Florczyńska.

        Komisja oceniająca stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem, musiała wybrać najlepsze prace. Ze względu na atrakcyjność,

        ich estetykę i pomysłowość juri jednogłośnie zdecydowało,

        że wszystkie prace zasługują na szczególne uznanie i dlatego każda z nich otrzymuje pierwsze miejsce.

        Dziękujemy rodzicom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.                                                            GRATULUJEMY!!!!! 

         

        W konkursie plastycznym uczestniczyli:

        1. Natalia i Mateusz Witczak (lat 5) z rodzicami.
        2. Julia Wołczyńska (lat 4) z mamą.
        3. Adam Gosek (lat 3) z mamą.
        4. Maciej Laszczyk (lat 5) z mamą.
        5. Wojciech Kowalczyk (lat 3) z rodzicami.
        6. Julia Wota (lat 3) z mamą.
        7. Józef Klusek (lat 4) z rodzicami.
        8. Nikola Natkańska (lat 5) z rodzicami.
        9. Oliwia Szmit (lat 5) z rodzicami.

                                                                                                           

        Zakładamy przedszkolny ogródek.

        Sadzimy zioła: miętę, bazylię i tymianek. Obserwujemy jak z cebuli wyrasta szczypior.

        Siejemy wielkanocny owies.

                                                                                                    


                             

        Dziękujemy p. Uli Laszczyk za wykonanie pracy plastycznej

         z okazji Święta Pluszowego Misia.

        Dziękujemy mamie 5 letniego Jakuba Cieślika, p. Eli za zakup

        do przedszkola kolorowych deseczek do krojenia.

        Wykorzystane będą podczas zajęć kulinarnych.

        Dziękujemy p. Ewie Blok za wykonanie dekoracji wielkanocnej.


          

        „Mleko to biały skarb”. Robimy jogurt owocowy.

         

                    Przedszkolaki poznały pojęcie nabiału, jakie posiada wartości odżywcze mleko i jego przetwory. Na zajęciach kulinarnych
        w przedszkolu dowiedziały się, jak należy zrobić zdrowy jogurt owocowy. W tym celu zgromadziliśmy jogurty naturalne, truskawki
         i urządzenia elektryczne – mikser. Dzieci wlewały do miksera jogurty, wkładały umyte wcześniej truskawki i miksowały. Jogurty okazały się rewelacyjne, niektórzy prosili kilkakrotnie o dokładkę. Wiemy, że są zdrowe, ponieważ przygotowane z naturalnych składników, bez sztucznych barwników i dodatków smakowych.

         

        Robimy wiosenne kanapki.

         

                  Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie. Postanowiły zrobić pyszne, zdrowe, kolorowe, wiosenne kanapki. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewki, ogórki, szczypior (który kilka tygodni wcześniej samodzielnie zasiały w „kąciku przyrody”). Nie zabrakło także wędliny, serów, jajek ugotowanych na twardo, pieczywa oraz przyborów kuchennych pomocnych w pracy. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem, samodzielnie lub z niewielką pomocą pań smarowały, kroiły, układały zdrowe produkty, tworząc na kanapkach bardzo ciekawe kompozycje. Przygotowane przez dzieci wyglądały naprawdę smakowicie – nic więc dziwnego, że po tej kulinarnej przygodzie znikły z talerzy bardzo szybko, bo przecież każdy z nas wie, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

         

        Jak wypiekany jest chleb?

        Wycieczka do piekarni: „U Szewczyka” w Rudzie Malenieckiej.

                         15 maja dzieci z Punktu Przedszkolnego udały się na wycieczkę do piekarni pana Michała Szewczyka, znajdującej się w Rudzie Malenieckiej. Miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka.

                     Na początku przedszkolaki weszły do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Nasz przewodnik – właściciel piekarni pan Michał Szewczyk dokładnie opowiedział, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. W pierwszej kolejności obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na pszenny chleb. Pani piekarz
        w białym stroju bardzo energicznie z dużą wprawą pokazywała jak należy ugniatać ciasto i formować z niego bochenki chleba. Zdradziła tajemnicę,
        że chleb ciemny jest najzdrowszy,
        a najbardziej kiedy zawiera ziarna różnych zbóż. Chleb ciemny rośnie, gdy doda się do ciasta drożdże, natomiast biały na własnym zakwasie. Następnie dzieci zobaczyły, jak gotowe ciasto na bułki pszenne trafiało do specjalnej maszyny porcjującej, z której wychodziły „ciastowe kulki”. Pan Michał pokazał
        w jakich foremkach pieczony jest chleb a na jakich dużych blachach bułki, które umieszczone na „piętrowych wózkach” jadą do pieca. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych dźwiczek. Dzieci dowiedziały się w  jaki sposób  jest rozpalany, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Zobaczyły również wielki magazyn, w którym znajdowały się worki z mąką. Na koniec właściciel piekarni, pan Michał zorganizował dzieciom warsztaty. Każdy mógł doświadczyć jaka jest praca piekarza. Przedszkolaki w strojach kucharskich same wyrabiały ciasto, formowały z niego bułki, rogale, małe chlebki i układały na dużych blachach, ułożonych na „piętrowych wózkach”.Pani piekarz i pan Michał dziecięce wyroby wkładali do pieca. Po chwili czuć było zapach świeżych wypieków. Po upieczeniu każdy mógł spróbować własnoręcznie wykonaną bułkę czy chlebek a nawet zabrać do domu  aby pokazać rodzicom.

                   Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i nadszedł czas, gdy trzeba było wracać do przedszkola. Pięknie podziękowaliśmy właścicielowi piekarni, panu Michałowi Szewczykowi i jego załodze, dzięki którym mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa, a co najważniejsze bez konserwantów
        i sztucznych barwników, tylko na naturalnych i zdrowych składnikach.

         

        Właściciel piekarni przygotował także dla dzieci niespodziankę. Każdy otrzymał słodką, świeżą bułeczkę a nauczyciele zdrowy żytni chleb. Smacznego!!!

          

         


         

        Ruch to zdrowie

        Kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy i aktywny tryb życia. Wycieczka do Skarżyska Kamiennej do bawialni "U pana Kota". Spotkanie z animatorem .

          


         


         

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach
      • 41 372 3001
      • ul. Franciszka Gasińskiego 2 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych